Charakterystyczne ptaki w Polsce

Wykonująca charakterystyczna kółka kukułka to, kojarząca się chyba wszystkim z nas, oznaka wiosny. Kukułka zwyczajna to wędrowny ptak średnich rozmiarów, który z dumą przedstawia rodzinę kukułkowatych. Zasięg zamieszkiwania kukułki zwyczajnej jest dość szeroki. Zamieszkuje ona strefę umiarkowaną i pokrytą lasami część Euroazji i Afryki.

Występuje także na obszarach Azji i w Europie, w której dokładnie pomija jedynie Islandię. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jaka jest intensywność występowania tego gatunku ptaka na terenie naszego kraju, bowiem w niektórych rejonach jest on bardziej, a w innych mniej, liczny. Zazwyczaj spotkać go można na niżowym obszarze kraju. Lubi on także przeróżne krajobrazy- zaczynając od lasów i zadrzewień, przechodząc przez tereny rolnicze, kończąc na pobliżu trzcinowisk rosnących przy wodnych zbiornikach.

Ptaki charakterystyka

Sylwetka kukułki zwyczajnej jest dosyć smukła. Jej ogon jest długi oraz klinowaty. Ubarwienie samca i samicy łatwo pozwala na rozróżnienie płci osobników. Samiec ma jasnoszary wierzch ciała, głowę, szyję i pierś, natomiast ogon jest wyraźnie ciemniejszy, z białymi plamami , a także typową pręgą końcową. Spód ciała  pokryty jest z kolei poprzecznym prążkowaniem w kolorze biało-szarym. Samice mają natomiast typowy rdzawy nalot na szyi.

Czasami można zobaczyć też samicę, które mają na całej powierzchni ciała ciemne, poprzeczne prążkowanie. Nasada dzioba , a także nogi u obydwu płci są w jednakowej, żółtej barwie. W jednakowym kolorze są także tęczówki kukułki zwyczajnej. Kukułka zwyczajna, jako jeden z przedstawicieli kukułkowatych, jest przykładem występującego u ptaków zygodactyles, czyli specyficznego ukształtowania nóg. Dwa palce skierowane są do przodu, natomiast dwa kolejne w kierunku przeciwnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *