Czy ptaki wolno dokarmiać?

Gołąb grzywacz jest średniej wielkości ptakiem, który jest obecnie chyba najpopularniejszym gatunkiem żyjącym na terenie Polski. Jest on mylony w wielu przypadkach w gołębiem miejskim, jednak większych rozmiarów ogon, bardzie wydatna pierś oraz mniejsza głowa to te kluczowe cechy, które umożliwiają rozróżnienie tych gatunków. Jest to ptak wędrowny, który stanowi przedstawiciela szerokiej rodziny gołębiowatych.

Z wszystkich gołębi mieszkających w obecnej chwili na terenie naszego kraju, to dokładnie gołąb grzywacz może pochwalić się największymi rozmiarami. Mimo, iż naturalnym miejscem życia tego ptaka są prześwietlone lasy liściaste i mieszane, obecnie znacznie częściej dostrzec można go również w krajobrazie rolniczym lub też po prostu w mieście. Upierzenie gołębia grzywacza jest ciemno-popielate z niebieską poświatą i metalicznie zielonymi elementami na szyi.

Dokarmianie ptaków

Szyję gołębia grzywacza przedzielają w dodatku dwie charakterystyczne białe plamy, od których to osobnik ten posiada taką, a nie inną nazwę. Białe są również brzegi ciemnostalowych skrzydeł. Inaczej jest w przypadku gardła i piersi gołębia grzywacza, które zdobione są charakterystycznym jasnordzawym nalotem. Kolejną cechą gołębia grzywacza jest jasnożółte oko, którego źrenica jest asymetryczna.

Nie sposób nie wspomnieć także o szarym od spodzie ogona, którego wierzch przechodzi w ciemniejszy kolor, a koniec jest ostro czarny.  U gołębia grzywacza zauważa się tak zwany dymorfizm płciowy, bowiem samca i samicę różni odmienna morfologia. Upierzenie samicy ma mniej intensywne ubarwienie i słabszą poświatę , która pokrywa szyję i pierś. Dodatkowo warto powiedzieć, że młode gatunki gołębia grzywacza nie posiadają  na szyi , typowych dla dorosłych, białych plam, a także metalicznie zielonej poświaty na skrzydłach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *